přezdívka:
heslo:
registrace

Minimax.cz - minimax umeni

Co je minimax?
Minimax je umělecký server pro všechny autory. Vyjádřete se! Prezentujte své malby, fotografie, poesii či prózu, komentujte ostatní autory. Více informací
Žánry
Menu
Ikonka na web
Inzerce
Kdo je online
BelenMoori, CZNAretha1, AlexBradle, IvyFernand, VickeyWnk6, BernadineR, AddieIhf59, JeramyBirk, AlisiaJose, AndrewBour, CharlotteH, CheriCaste, AmberJesse, AlanaAndre, KPVOsvaldovice... + 7 anonymů
Reklama Google
Statistiky
TOPlist
Referendum za každou cenu?
Flox - Sunday, 08.06. 2014 - 11:56:50
Téma: Próza - Úvaha/Zamyšlení

V naší zemi máme právo volební, petiční, můžeme se shromažďovat, ale nesmíme porušit zákonné předpisy. Pokud by se konalo referendum, tak...

 

V naší zemi máme právo volební, petiční, můžeme se shromažďovat, ale nesmíme porušit zákonné předpisy. Pokud by se konalo referendum, tak by stálo nemálo finančních prostředků – stejně jako prezidentská přímá volba, volby do parlamentu ČR, Evropského parlamentu, krajů a zastupitelstev měst a obcí. Určitý náznak demokracie tady je, ale většina populace je postupem času zklamána politickým a hospodářským vývojem, který jde od desíti k pěti.

Dle mého názoru by se referendum mělo konat, pokud nastane velmi vážná situace k rozhodnutí, ať už vnitrostátní, anebo mezinárodní. Vážnost této situace může být považována za relativní. Proto referendum za každou cenu spíše selhává při apatii a lhostejnosti v občanské společnosti. Výsledek tak může být ohrožen, lépe řečeno zkreslen, při podprůměrné účasti voličů.

Referendum na všech úrovních je sice přání Tomia Okamury, abychom se přiblížili ke švýcarskému modelu, ale obávám se, že to v našich podmínkách nebude fungovat. Zbývá nám sepisování petic, máme ještě právo volit své politiky, můžeme po řádném ohlášení demonstrace demonstrovat, dále pak publikovat své názory, náměty a přání do médií, i když je to omezené, neboť se setkáváme s autocenzurou, jež se blíží k cenzuře na adresu nepohodlných lidí.

Aby se realizovala alespoň republiková referenda, tak je nezbytné řádné zapojení „reprezentativního vzorku“ občanů – možná 50 tisíc, možná 100 tisíc – jistý počet iniciátorů je třeba stanovit zákonem. Přesto se občané, pokud jsou znepokojeni, mohou obrátit na své zvolené zástupce.

Jestliže se nedaří v tomhle směru, tak by měl logicky daný politik prohrát v příštích volbách. Jenže se mnohokrát v naší republice opakovalo znovuzvolení „hříšných individuí.“ Pohleďme, kdo se opět dostal do Poslanecké sněmovny po volbách 2013! Těch pochybných politiků, kteří se drží svých koryt, je bohužel víc.

Referendum je třeba, pokud se před námi vyskytne velmi vážná tematika, jež může významně ovlivnit osud obyvatel České republiky. Aby bylo referendum platné, tak je nezbytný velký zájem občanské veřejnosti, jinak význam daného kroku zbytečně upadá. Pokud jsou občané trvale nespokojeni s politickou, ekonomickou a sociální situací - viz selhání všech legálních kroků a postupů - tak místo referenda může nastat „extrémní“ případ, jímž je revoluce v ulicích měst a obcí.

Václav Kovalčík

Související odkazy
· Přidat příspěvek k tématu

Nejčtenější příspěvek na téma Próza - Úvaha/Zamyšlení:
Ó,kolena, kolena...

Hodnocení příspěvku
Průměrné hodnocení: 10
Účastníků: 1


Zvolte počet hvězdiček:
hlasovat mohou i neregistrovaní!
Výborný
Výborný
Výborný
Výborný
Výborný
Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné

Možnosti
"Referendum za každou cenu?" | Přihlásit/Registrovat | 0 komentářů
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.
Minimax.cz - umělecký server pro všechny autory
redakce & disclaimer


Powered by Copyright © UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena.
35 Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.01 sekund